advs
دسته: علمی و فناوری (علمی پزشکی)
کد خبر: 7731724
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۵:۵۸

افزایش دو برابری افسردگی در 26 سال گذشته/ دروغ و ایجاد یاس در جامعه، به روان مردم آسیب می‌رساند

وزیر بهداشت و درمان گفت: طی 26 سال گذشته میزان ابتلا به افسردگی در کشور دو برابر شده و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله اثرات بدی را در روح و روان مردم به جا گذارده است.
main-image

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن هاشمی وزیر بهداشت ظهر امروز در سخنرانی قبل از خطبه نماز عبادی سیاسی جمعه با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بهداشت و سلامت اظهار داشت: به برکت جمهوری اسلامی و نفس قدسی امام راحل نماز جمعه این یادگار انقلاب اسلامی امروزه در بیش از 1000 شهر کشور به صورت باشکوه برگزار می‌شود و این نماز وسیله‌ای برای وحدت، همدلی و اتحاد بین مردم شریف کشورمان است.

وی بیان کرد: همه ساله در چنین روزهایی در سراسر کشور به مناسبت هفته سلامت و بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اقدامات حوزه سلامت به صورت تیتر وار به وسیله همکاران در سراسر کشور به سمع و نظر مردم می‌رسد.

هاشمی ادامه داد: در طول سه سال و هشت ماه که از شروع کار دولت یازدهم گذشته است اولویت ما توجه به خدمات سلامت در طرحی تحت عنوان طرح تحول سلامت بود که در هیات وزیران به تصویب رسید و باعث کاهش پرداخت مردم در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی و تمام شدن دغدغه آنها بود به طوری‌که در این طرح 11 میلیون نفر به صورت رایگان بیمه شده و افرادی که توانایی پرداخت حق بیمار را نداشته و همچنین امکان مراجعه به بیمارستان دولتی ندارند بدون هیچ دغدغه‌ای با مراجعه به این مراکز به درمان بیماری و مشکلاتشان می‌پردازند.

وی ادامه داد: پرداختی مردم از جیبشان در حوزه سلامت و بهداشت بسیار کاهش پیدا کرده و در عوض هزاران هزار میلیارد تومان دولت هزینه‌های بهداشتی و درمانی را برای مردم به ویژه حاشیه‌نشینان و روستاییان پرداخت کرده است.

هاشمی با بیان اینکه در یک دوره‌ای بابت آزمایش و تصویربرداری مردم هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کردند، افزود: هزینه پرداخت خدمات بهداشتی درمانی از جیب مردم روستاها به 3 درصد و شهرها به 6 درصد کاهش یافته است و بابت این کار دولت هزار میلیارد تومان به خصوص برای حاشیه شهرها هزینه کرده است.

وی عنوان کرد: در حدود 10 میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که متاسفانه وضعیت بهداشتی و درمانی آنها در یک زمانی بدتر از روستاییان بود که با انجام سرشماری به ازای هر 3 هزار نفر یک مراقب سلامت،‌پزشک در نظر گرفته شده و خدمات درمانی، بهداشتی و دندانپزشکی برای این مردم ایجاد کرده‌ایم.

هاشمی با بیان اینکه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها دارای یک نواقصی بود که در این دولت برطرف شد، تصریح کرد: در را‌ه‌اندازی تخت‌های بیمارستان یک انقلابی ایجاد شد و به اندازه 20 سال در این دولت تخت بیمارستانی تجهیز و تحویل داده شد و همچنین به میزان 3 هزار میلیارد تومان تجهیزات بیمارستانی از شرکت‌های دانش بنیان در راستای تقویت آنها و تولید داخل خریداری و این وسائل را در اختیار بیمارستانهای سراسر کشور قرار دادیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این دولت 3 هزار خانه بهداشت و 7 هزار پایگاه و مرکز جامع سلامت ایجاد و در حوزه تقویت و تولید داخل هر ماه 2 داروی جدید تولید کرده‌ایم که امروز بالغ بر 100 داروی جدید در کشور تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: زمانی 60 درصد داروها تولید داخل و 40 درصد وارداتی بود ولی امروزه با وجود افزایش مصرف و بیمه شدن 11 میلیون نفر به صورت رایگان سهم تولید از 60 درصد به 70 درصد افزایش یافته و واردات 350 میلیون دلار کاهش و همچنین صادرات به کشورهای منطقه و دنیا افزایش یافته است.

هاشمی با بیان اینکه شعار امسال سازمان بهداشت جهانی سلامت روان است، افزود: سلامت به جسم سالم بستگی نداشته بلکه باید روح و روان و جامعه سالم باشند اما خوشبختانه باید بگویم که سلامت روانی در دنیا به شدت مورد توجه است،البته در کشور مشکلاتی را داریم که باید هر چه سریعتر در جهت سلامت روح و روان برطرف کنیم.

وی ادامه داد: کشور ما در یک منطقه آشوب زده قرار دارد که به خاطر زحمات مسئولان از امنیت کاملی برخوردار است اما عوارض ناشی از جنگ در سوریه، عراق،‌افغانستان، جنگ تحمیلی خودمان و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله اثرات بدی را در روح و روان مردم قرار داده است.

هاشمی با بیان اینکه سالیانه 18 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، افزود: 10 برابر آمار فوت شدگان ناشی از تصادفات خانه نشین و معلول شده و بسیاری از بچه‌ها یتیم و دچار مشکلات روحی فراوانی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه میزان افسردگی در کشور بیشتر از متوسط دنیا نیست،‌ ادامه داد: میزان افسردگی در زنان 16 درصد و در مردان 10.5 درصد است و عواملی چون فقر، کم سوادی مشکلات فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی باعث بروز اضطراب می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: هر چه دروغ ،‌چشم و هم چشمی و طمع قدرت برای دنیا افزایش یابد به دنبال آن استرس بیشتر و خشم عمومی در جامعه توسعه پیدا می‌کند که این خشم باعث آسیب در قسمتهای مختلف و در بین افراد جامعه می‌شود.

وی گفت: در اثر آسیب رسیدن به سلامت روان گاهی نسل‌ها طول می‌کشد تا این عارضه برطرف شود و تا زمانی که یاس در جامعه تبلیغ می‌شود کشور دچار مشکلات روحی و روانی فراوانی می‌شود که بنا بر فرمایش امام راحل یاس از جهت شیطان است و امید و شکوفایی را از بین می‌برد.

هاشمی متذکر شد: کسانی که یاس را در کشور جاری می‌سازند یک مسیر غلط را دنبال می‌کنند و باید نا امیدی و یاس را از بین برد تا کشور به رشد و ترقی خودش در همه زمینه ها ادامه دهد.

وزیر بهداشت گفت: مشکلات اقتصادی،‌بیکاری و معیشتی باعث گرفتاری‌های روح و روانی در افراد می‌شود و همچنین اختلافات منطقه‌ای ، شخصی و اقتصادی که در بین برخی وجود دارد سلامت روح و روان جامعه را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه برخی از شهرها و یا حتی دانشگاههای علوم پزشکی می‌خواهند مستقل شوند و این مسئله باعث آسیب‌های روحی و روانی می‌شود تصریح کرد: نگاه کردن به زندگی و درآمد مردم و نداشتن قناعت باعث گرفتاری‌های اعصاب و روان در بین افراد می‌شود و در اثر همین مشکل افراد دچار اختلال خواب و گوشه‌گیری و انزوا می‌شوند که این مسئله فقط در بین مردم نبوده بلکه مسئولین نیز بدان گرفتار شده و در روابط خانوادگی و اجتماعی‌شان بی‌حوصله می‌شوند. واین مسئله باعث بروز مشکلاتی شده که نیازمند یک مشاوره روانشناس و یا روانپزشک پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: ما به ازای هر 40 هزار نفر یک مشاوره روانشناسی قرار داده‌ایم تامشکلات اعصاب و روان مردم برطرف شود.

هاشمی با بیان اینکه مردم تصور دارند رفتن به پیش یک مشاوره روانشناس یک ظاهر منفی را از خودشان بر جای می‌گذارند، افزود: در دنیا مشاوران روانشناس برای خانواده‌ها وجود دارد تامشکلات روحی و روانی‌شان به طور مرتب طبق برنامه اندازه‌گیری شود.

وی ادامه داد: اگر خانواده‌ها نسبت به مشکلات روحی و روانی بچه‌ها بی‌توجهی کنند در آینده آن‌ها منزوی‌تر شده و همین مسئله باعث روی آوردن جوانان به سیگار و الکل می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه طی 26 سال گذشته میزان افسردگی دو برابر شده و این مسئله با باورهای دینی و حضور در نماز جمعه و مراسمات مذهبی که باعث آرامش روح است در تناقض بوده و به نظر من در کشورمان نباید غیبت، دروغ و تهمت وجود داشته باشد زیرا این عوامل باعث بروز استرس شده و روابط خانوادگی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

هاشمی عنوان کرد: فرزندان و جوانان از مسئولین الگو گرفته و از این طبیعت فضای مجازی درس می‌گیرند و خانواده‌ها باید در جهت کنترل خشم عمومی و برطرف کردن آن تلاش کنند.

وی با بیان اینکه یک اصل عمومی را برخی از افراد در کشور تبلیغ می کنند، افزود: اگر بخواهیم یک انقلاب مؤثر و اثرگذار داشته باشیم باید به سلامت روح و روان توجه ویژه‌ای داشته و به سمت کاهش آسیب‌های اجتماعی برویم.

انتهای پیام /

related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image
جلوگیری از شناسایی سودهای موهوم و کاغذی / تنگنای اعتباری در نظام بانکی طرز تهیه بورک کنگر طرز تهیه سالاد لوبیا سبز برکناری بیش از 4000 قاضی و دادستان در ترکیه وزیر رژیم صهیونیستی آل سعود را مسخره کرد «قناری در قفس» کیومرث عباسی‌قصری در کتابفروشی‌ها ثواب زیارت امام حسین(ع) در شب اول ماه مبارک رمضان/اعمال شب نخست روزه بر چه کسانی واجب نیست؟ داوری جایزه قلم زرین در مرحله پایانی/ اختتامیه 14 تیر در انجمن قلم عشقی که مرز نمی‌شناسد! توصیه‌های پیامبر اکرم(ص) در ورود به ماه مبارک رمضان زندگی پیامبر(ص) با زبان کودکان نوشته شد/ مهربانی پیامبر برای مخاطبان جهانی در ۴ جلد محمد اصفهانی تیتراژ «نفس» را خواند/ پایان تصویربرداری در شهرک غزالی سلام بر همه آنچه منتهی به خداست/ سلام بر شب قدر و سلام بر رمضان پخش زنده دیدار جامعه قرآنی با رهبر معظم انقلاب از رادیو و شبکه قرآن حمید آخوندی تهیه کننده پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت «نهنگ عنبر 2» به مرز 8 میلیارد نزدیک شد/ «تیک‌آف» به مرز 1 میلیارد رسید از حادثه گروگانگیری سیدنی با توجه به هشدار ایران می شد جلوگیری کرد موفقیت «شاعران زندگی» در جشنواره سئول برندگان بخش هفته منتقدان جشنواره کن معرفی شدند «مژده لواسانی» با «بهترین شکل ممکن» می‌آید جان ۲۴ میلیون کودک کشورهای جنگی در معرض خطر است دولت از حقوق ملت قاطعانه دفاع می‌کند مترو تهران - کرج جمعه‌ها پذیرش مسافر ندارد صعود رشنونژاد به فینال مکانیزه شدن کنترل تردد خودروهای فرسوده حفاظت از ابنیه تاریخی گیلان در سایه امنیت افزایی در امر گردشگری دوچرخه سواران کوهستان راهی آلمان شدند خبرنگار سرشناس به حشره خواری روی آورده است؟ 6 راه مقابله با کاهش آب بدن در ماه مبارک رمضان میثاقیان در سیاه‌جامگان ماندنی شد بازداشتی های انتخابات ازاد شدند زمان بازگشت برانکو از کرواسی مشخص شد بابایی مقام اول تراپ سطح ب را کسب کرد دعوت از وزیر اطلاعات به مجلس برای کشف ریشه تهمت های مرتبط با سند ٢٠٣٠ پیر نارنجی‌پوشان به کادر فنی اضافه می‌شود مراسم روز جهانی "ام اس" با حضور ظریف/ ببینید مجلس خبرگان حمله به منزل شیخ عیسی‌قاسم را محکوم کرد محمودآباد را به آغوش خودش بازگردانید قایقرانان کشورمان در دور مقدماتی به مصاف حریفان رفتند حریق در هتل آپادانای تهران آخوندی درگذشت پیام خانواده های صیادان اسیر به روحانی اعلام ویژه‌ برنامه‌های افطار و سحر ماه‌رمضان مصدومیت 9 نفر در دو حادثه تصادف و اسیدپاشی در خوزستان «سینمای هنر و تجربه» بخش مهمی از فعالان تاریخ سینمای ایران است/اعلام 11 دستاورد مهار آتش سوزی هتل آپارتمان آپادانا ادعاهای عربستان علیه ایران واهی و پوچ است افزایش روزافزون مسلمانان یک فرصت برای آلمان است تانومای مخابرات ADSL خصوصی‌ها را قطع نمی‌کند/ اتصال اماکن به فیبر نوری اجتناب‌ناپذیر است
عدم ورشکستگی موسسه اعتباری آرمان (توسعه) در استان خوزستان تجمع سپرده گذاران موسسه مالی آرمان در اراک زندگی نامه مجید نائینی سرمربی پرسپولیسی که امروز درگذشت بیوگرافی جلال معیریان +عکس سپرده گذاران موسسه توسعه (آرمان) نگران پول خود نباشند اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان رئیسی 16 میلیون رأی حلال دارد/ شورای نگهبان با رسیدگی به تخلفات به مردم گزارش بدهد حجت الاسلام رئیسی: روحانی از امام رضا (ع) سیلی خواهد خورد / روحانی صرفا ریاست پاستور را بدست آورد تریلر حامل علوفه آتش گرفت جشن عروسی دختر عقاب آسیا عابدزاده در مراسم عروسی دخترش (عکس) سند 2030 مغایر با حکومت دینی و اسلامی است /2030 ترفند جدید سیاست انگلیس و آمریکااست /2030 سندی نامشروع که مسلمانان را از اسلام منحرف می‌کند سپرده گزاران موسسه آرمان تجمع کردند نجات معجزه‌آسای 450 نفر از آتش‌سوزی در تالار زارچ/ 2 آتش‌نشان مصدوم شدند مجید نائینی مرگ مغزی شد/موافقت خانواده با اهدای اعضای بدن پیشکسوت پرسپولیس پیدا شدن نوزادی در سطل زباله در میاندوآب تاسیس سومین کارخانه زیرزمینی تولید موشک در سپاه افزایش قیمت طلا در بازار جهانی اوقات شرعی شهر گرگان در ماه مبارک رمضان 96 اوقات شرعی عسلویه در ماه مبارک رمضان 96 تریلر حامل علوفه در اندیمشک آتش گرفت جشن عروسی دختر عقاب آسیا گلریزان تحسین برانگیز 150 میلیونی برای آزادی دانشجوی دانشگاه تهران ابتکار رئیس‌جمهور کره جنوبی برای حل مشکل بیکاری جوانان جزییات آماری انتخابات در 16 شهرستان تهران + جدول بهره برداری ازفاز اول نیروگاه سد رودبار لرستان اوقات شرعی شهرستان دزفول در ماه رمضان 96 اوقات شرعی لاهیجان در ماه مبارک رمضان 96 نتایج رسمی و نهایی شورای شهر اهواز اعلام شد بانک توسعه تعاون خوزستان ارتباطی با موسسه اعتباری توسعه ندارد اخبار خودرو - ارزان‌ترین خودرو‌های هیبریدی اوقات شرعی خرداد ماه به افق اصفهان 96 ساختمان دادگاه عمومی بخش خمام به بهره برداری رسید عکس/ عابدزاده در مراسم عروسی دخترش جزئیات مراسم تودیع آیت الله شبستری از امامت جمعه تبریز و معارفه حجت الاسلام آل هاشم جزئیات مراسم تودیع آیت الله شبستری از امامت جمعه تبریز و معارفه حجت الاسلام آل هاشم اجرای نمایش خیابانی صندوق خاطرات در کرمان موسسه مالی و اعتباری توسعه در گچساران تعطیل شد مقایسه پوشش پنج بانوی اول آمریکا در دیدار با پاپ/تصویر اوقات شرعی شهرستان اندیمشک ماه رمضان 96 وزیر ترامپ: آمریکا تحریم‌های ایران را تشدید می‌کند فوت 2 نفر از کارگران حادثه فولاد بویراحمد در بیمارستان شیراز شنبه، آغاز ماه مبارک رمضان در همه کشورهای اسلامی جشن عروسی دختر عقاب آسیا جشن پیروزی روحانی در مشهد (عکس) تریلر حامل علوفه در اندیمشک آتش گرفت وداع آیت‌الله مجتهد شبستری با مردم آذربایجان شرقی/ فردا آخرین نمازجمعه آیت‌الله شبستری در تبریز عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: سند 2030 به دنبال ایجاد انقلاب جنسی در جوامع است/ یکی از این موارد ترویج روسپی‌گری و تعبیر کارگر جنسی از آن است واکنش محسن هاشمی به شائبه شهردار شدن اطلاعیه ناجا برای ماه مبارک رمضان
message
near_me