دسته: علمی و فناوری (علمی پزشکی)
کد خبر: 7731724
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۵:۵۸

افزایش دو برابری افسردگی در 26 سال گذشته/ دروغ و ایجاد یاس در جامعه، به روان مردم آسیب می‌رساند

وزیر بهداشت و درمان گفت: طی 26 سال گذشته میزان ابتلا به افسردگی در کشور دو برابر شده و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله اثرات بدی را در روح و روان مردم به جا گذارده است.
main-image

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن هاشمی وزیر بهداشت ظهر امروز در سخنرانی قبل از خطبه نماز عبادی سیاسی جمعه با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بهداشت و سلامت اظهار داشت: به برکت جمهوری اسلامی و نفس قدسی امام راحل نماز جمعه این یادگار انقلاب اسلامی امروزه در بیش از 1000 شهر کشور به صورت باشکوه برگزار می‌شود و این نماز وسیله‌ای برای وحدت، همدلی و اتحاد بین مردم شریف کشورمان است.

وی بیان کرد: همه ساله در چنین روزهایی در سراسر کشور به مناسبت هفته سلامت و بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اقدامات حوزه سلامت به صورت تیتر وار به وسیله همکاران در سراسر کشور به سمع و نظر مردم می‌رسد.

هاشمی ادامه داد: در طول سه سال و هشت ماه که از شروع کار دولت یازدهم گذشته است اولویت ما توجه به خدمات سلامت در طرحی تحت عنوان طرح تحول سلامت بود که در هیات وزیران به تصویب رسید و باعث کاهش پرداخت مردم در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی و تمام شدن دغدغه آنها بود به طوری‌که در این طرح 11 میلیون نفر به صورت رایگان بیمه شده و افرادی که توانایی پرداخت حق بیمار را نداشته و همچنین امکان مراجعه به بیمارستان دولتی ندارند بدون هیچ دغدغه‌ای با مراجعه به این مراکز به درمان بیماری و مشکلاتشان می‌پردازند.

وی ادامه داد: پرداختی مردم از جیبشان در حوزه سلامت و بهداشت بسیار کاهش پیدا کرده و در عوض هزاران هزار میلیارد تومان دولت هزینه‌های بهداشتی و درمانی را برای مردم به ویژه حاشیه‌نشینان و روستاییان پرداخت کرده است.

هاشمی با بیان اینکه در یک دوره‌ای بابت آزمایش و تصویربرداری مردم هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کردند، افزود: هزینه پرداخت خدمات بهداشتی درمانی از جیب مردم روستاها به 3 درصد و شهرها به 6 درصد کاهش یافته است و بابت این کار دولت هزار میلیارد تومان به خصوص برای حاشیه شهرها هزینه کرده است.

وی عنوان کرد: در حدود 10 میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که متاسفانه وضعیت بهداشتی و درمانی آنها در یک زمانی بدتر از روستاییان بود که با انجام سرشماری به ازای هر 3 هزار نفر یک مراقب سلامت،‌پزشک در نظر گرفته شده و خدمات درمانی، بهداشتی و دندانپزشکی برای این مردم ایجاد کرده‌ایم.

هاشمی با بیان اینکه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها دارای یک نواقصی بود که در این دولت برطرف شد، تصریح کرد: در را‌ه‌اندازی تخت‌های بیمارستان یک انقلابی ایجاد شد و به اندازه 20 سال در این دولت تخت بیمارستانی تجهیز و تحویل داده شد و همچنین به میزان 3 هزار میلیارد تومان تجهیزات بیمارستانی از شرکت‌های دانش بنیان در راستای تقویت آنها و تولید داخل خریداری و این وسائل را در اختیار بیمارستانهای سراسر کشور قرار دادیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این دولت 3 هزار خانه بهداشت و 7 هزار پایگاه و مرکز جامع سلامت ایجاد و در حوزه تقویت و تولید داخل هر ماه 2 داروی جدید تولید کرده‌ایم که امروز بالغ بر 100 داروی جدید در کشور تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: زمانی 60 درصد داروها تولید داخل و 40 درصد وارداتی بود ولی امروزه با وجود افزایش مصرف و بیمه شدن 11 میلیون نفر به صورت رایگان سهم تولید از 60 درصد به 70 درصد افزایش یافته و واردات 350 میلیون دلار کاهش و همچنین صادرات به کشورهای منطقه و دنیا افزایش یافته است.

هاشمی با بیان اینکه شعار امسال سازمان بهداشت جهانی سلامت روان است، افزود: سلامت به جسم سالم بستگی نداشته بلکه باید روح و روان و جامعه سالم باشند اما خوشبختانه باید بگویم که سلامت روانی در دنیا به شدت مورد توجه است،البته در کشور مشکلاتی را داریم که باید هر چه سریعتر در جهت سلامت روح و روان برطرف کنیم.

وی ادامه داد: کشور ما در یک منطقه آشوب زده قرار دارد که به خاطر زحمات مسئولان از امنیت کاملی برخوردار است اما عوارض ناشی از جنگ در سوریه، عراق،‌افغانستان، جنگ تحمیلی خودمان و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله اثرات بدی را در روح و روان مردم قرار داده است.

هاشمی با بیان اینکه سالیانه 18 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، افزود: 10 برابر آمار فوت شدگان ناشی از تصادفات خانه نشین و معلول شده و بسیاری از بچه‌ها یتیم و دچار مشکلات روحی فراوانی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه میزان افسردگی در کشور بیشتر از متوسط دنیا نیست،‌ ادامه داد: میزان افسردگی در زنان 16 درصد و در مردان 10.5 درصد است و عواملی چون فقر، کم سوادی مشکلات فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی باعث بروز اضطراب می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: هر چه دروغ ،‌چشم و هم چشمی و طمع قدرت برای دنیا افزایش یابد به دنبال آن استرس بیشتر و خشم عمومی در جامعه توسعه پیدا می‌کند که این خشم باعث آسیب در قسمتهای مختلف و در بین افراد جامعه می‌شود.

وی گفت: در اثر آسیب رسیدن به سلامت روان گاهی نسل‌ها طول می‌کشد تا این عارضه برطرف شود و تا زمانی که یاس در جامعه تبلیغ می‌شود کشور دچار مشکلات روحی و روانی فراوانی می‌شود که بنا بر فرمایش امام راحل یاس از جهت شیطان است و امید و شکوفایی را از بین می‌برد.

هاشمی متذکر شد: کسانی که یاس را در کشور جاری می‌سازند یک مسیر غلط را دنبال می‌کنند و باید نا امیدی و یاس را از بین برد تا کشور به رشد و ترقی خودش در همه زمینه ها ادامه دهد.

وزیر بهداشت گفت: مشکلات اقتصادی،‌بیکاری و معیشتی باعث گرفتاری‌های روح و روانی در افراد می‌شود و همچنین اختلافات منطقه‌ای ، شخصی و اقتصادی که در بین برخی وجود دارد سلامت روح و روان جامعه را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه برخی از شهرها و یا حتی دانشگاههای علوم پزشکی می‌خواهند مستقل شوند و این مسئله باعث آسیب‌های روحی و روانی می‌شود تصریح کرد: نگاه کردن به زندگی و درآمد مردم و نداشتن قناعت باعث گرفتاری‌های اعصاب و روان در بین افراد می‌شود و در اثر همین مشکل افراد دچار اختلال خواب و گوشه‌گیری و انزوا می‌شوند که این مسئله فقط در بین مردم نبوده بلکه مسئولین نیز بدان گرفتار شده و در روابط خانوادگی و اجتماعی‌شان بی‌حوصله می‌شوند. واین مسئله باعث بروز مشکلاتی شده که نیازمند یک مشاوره روانشناس و یا روانپزشک پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: ما به ازای هر 40 هزار نفر یک مشاوره روانشناسی قرار داده‌ایم تامشکلات اعصاب و روان مردم برطرف شود.

هاشمی با بیان اینکه مردم تصور دارند رفتن به پیش یک مشاوره روانشناس یک ظاهر منفی را از خودشان بر جای می‌گذارند، افزود: در دنیا مشاوران روانشناس برای خانواده‌ها وجود دارد تامشکلات روحی و روانی‌شان به طور مرتب طبق برنامه اندازه‌گیری شود.

وی ادامه داد: اگر خانواده‌ها نسبت به مشکلات روحی و روانی بچه‌ها بی‌توجهی کنند در آینده آن‌ها منزوی‌تر شده و همین مسئله باعث روی آوردن جوانان به سیگار و الکل می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه طی 26 سال گذشته میزان افسردگی دو برابر شده و این مسئله با باورهای دینی و حضور در نماز جمعه و مراسمات مذهبی که باعث آرامش روح است در تناقض بوده و به نظر من در کشورمان نباید غیبت، دروغ و تهمت وجود داشته باشد زیرا این عوامل باعث بروز استرس شده و روابط خانوادگی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

هاشمی عنوان کرد: فرزندان و جوانان از مسئولین الگو گرفته و از این طبیعت فضای مجازی درس می‌گیرند و خانواده‌ها باید در جهت کنترل خشم عمومی و برطرف کردن آن تلاش کنند.

وی با بیان اینکه یک اصل عمومی را برخی از افراد در کشور تبلیغ می کنند، افزود: اگر بخواهیم یک انقلاب مؤثر و اثرگذار داشته باشیم باید به سلامت روح و روان توجه ویژه‌ای داشته و به سمت کاهش آسیب‌های اجتماعی برویم.

انتهای پیام /

#وزیر بهداشت #خطبه نماز جمعه #افسردگی #تخت بیمارستانی #بلایای طبیعی #کاهش واردات دارو
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image
هشدار به سرمایه‌گذاران خانه‌های خالی شورای پنجم و چالش‌های تهران آپارتمان‌های کمتر از 300 میلیون تومان در پایتخت بازار مسکن در پساانتخابات انریکه: یک دقیقه از بازی‌های رئال را هم نمی‌بینم 42 درصد؛ رشد تجارت ایران و انگلیس کودتا همچنان قربانی می‌گیرد اوقات شرعی 7 اردیبهشت به افق بوشهر جدول برنامه‌های سیمای مرکز بوشهر در روز پنجشنبه 7 اردیبهشت جدول برنامه‌های رادیویی بوشهر در روز پنجشنبه 7 اردیبهشت صفحه نخست روزنامه‌های استان پنجشنبه 7 اردیبهشت کشته شدن 12 نفر در شورش زندانیان در ونزوئلا دومین روز تبلیغات صداوسیما به کدام نامزدها تعلق دارد؟ سیاسیون چه واژه‌های را نباید بگویند محکومیت رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی از جانب روسیه آلکاسر: افراد کمی افتخار بازی کنار مسی را داشته‌اند چین و اروپا انسان به ماه اعزام می‌کنند صعود پاریس سن ژرمن به فینال با تحمیل شکست سنگین به موناکو وقتی گرازهای وحشی هم به جنگ داعش می‌روند! پنتاگون: کره شمالی قادر به هدف قرار دادن ناوهای ما نیست شهادت 8 تن از نیروهای مرزبانی میرجاوه اولین همایش مردمی تهران با سخنرانی رئیسی بازار کساد هیوندای در سال 2017 برجام اروپا را مشتاق همکاری با ایران کرد رشد 42 درصدی مراودات تجاری ایران - انگلیس رئیسی شهادت جمعی ازمرزبانان را تسلیت‌گفت هاشمی‌طبا: مدیران‌دولت نبایدبا عددهابازی‌کنند الیاس و شهرام «کله‌پاچه» چه کسی را بار می‌گذارند؟! +عکس عناوین روزنامه‌های اقتصادی 7 اردیبهشت 96/ پشت‌پرده کسب و کار در ایران +تصاویر پنج حقیقت در مورد بدن که احتمالا 90 درصد شما نمیدونستید مرزها برداشته شد تا قفل‌ها فقط با نگاه شما باز بشن رابطه کارآفرینی با خانواده‌اش چگونه است؟ چرا گاهی دهانمان تلخ می‌شود؟ احتمال خروج آمریکا از نفتا قوت گرفت وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن به دنبال فشار بر پیونگ یانگ از طریق تشدید تحریم‌هاست پاری سن ژرمن 5 - موناکو 0/صعود شاگردان امری به فینال با تحقیر شگفتی ساز اروپا آنتی‌ویروسی که کاربران را به دردسر انداخت چین به پیشگام صنعت خودروی جهان تبدیل می‌شود جوانی در کلام امام علی (ع) دیدار فرستاده ویژه پوتین با شمخانی دوئل استقلال و تراکتور برای گرفتن سهمیه ادامه دارد بانوان ایرانی برسکوی نخست مسابقات بین‌المللی قرآن انتخابات فرصتی ارزشمند برای نشان دادن اقتدار نظام جمهوری اسلامی به جهانیان است تجلیل استاندار فارس از خیرین مدرسه ساز نیکوکاران 9 هزار کلاس درس در استان ساخته‌اند اجرای اثر «یا رسول‌الله» توسط بزرگترین گروه تواشیح کشور+صوت خالقِ «هانیبال»، درگذشت می‌شود یارانه‌ها را تا 3 برابر افزایش داد/ طلاق و فساد حاصل بیکاری است سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به شیراز تکنیک‌های ارتباط کلامی موفق کوچک شدن دریاچه چیتگر برای بساز و بفروشی
مرگ قاری قرآن حین قرائت آیه‌ای درباره مرگ تعداد شهدای درگیری با اشرار در هنگ مرزی میرجاوه به 9 نفر رسید+اسامی شهادت 9 مرزبان هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار+اسامی شهدا شهادت 9 مرزبان هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار/ فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان عازم محل حادثه شد/ تیراندازی به مرزبانان ایرانی از خاک پاکستان+اسامی شهدا ماجرای حضور مرتضوی در سخنرانی دکتر رئیسی در یزد چه بود؟ معافیت 30 میلیون تومانی ترخیص خودرو برای جانبازان و معلولین شهادت ماموران هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار + اسامی شهدا بازیگر پایتخت عزادار شد ویدیو/ قاری قرآنی که در هنگام تلاوت آیه‌ای درباره مرگ درگذشت! فیلم/ مرگ قاری بزرگ قرآن هنگام پخش زنده تلویزیونی خارج کردن روده بزرگ 5 کیلویی از شکم خانم 52 ساله بابلسری + تصویر درگذشت قاری اندونزیایی هنگام تلاوت قرآن+فیلم فوت قاری اندونزیایی هنگام تلاوت آیه‌ای درباره مرگ درگیری ماموران هنگ مرزی میرجاوه با اشرار مسلح/ شهادت 10 تن از نیروهای مرزبانی فیلم/ درگذشت قاری اندونزیایی هنگام قرائت آیه‌ای درباره مرگ شهادت 3 مامور هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار شهادت 8 نفر از مرزبانان کشور ماجرای حضور مرتضوی در سخنرانی دکتر رئیسی در یزد چه بود؟ کشف راز جنایت جسد سوخته خیابان مولوی +عکس علت فوت عارف لرستانی به مرجع قضایی اعلام شد اسامی شهدای کادر و وظیفه حادثه تروریستی مرز میرجاوه همایش مردمی حمایت از نامزد اصلح «سید ابراهیم رئیسی» در حوزه هنری تهران برگزار شد مقایسه استقبال مردم یزد از رئیسی و روحانی به روایت تصویر سخنرانی حجت الاسلام رئیسی در یزد به روایت تصویر مرگ قاری مالزیایی در حال تلاوت زنده +ویدیو جیش الظلم مسئولیت درگیری را عهده دار شد+ اسامی شهدا فیلم: درگذشت قاری اندونزیایی هنگام قرائت آیه‌ای درباره مرگ شهادت 9 تن از مأموران ناجا در درگیری با اشرار جمع‌آوری زنان خیابانی صرفا با سیاست مقابله‌ای ممکن نیست شهادت 10 مرزبان هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار/ فرمانده مرزبانی کشور عازم محل حادثه شد/ تیراندازی به مرزبانان ایرانی از خاک پاکستان+اسامی شهدا شهادت 8 نیروی مرزبانی در سیستان و بلوچستان شهادت 9 نیروی کادر و سرباز وظیفه در مرز شهادت 9 نیروی مرزبانی ایران در سیستان وبلوچستان تصاویر/ استقبال مردم فهرجِ یزد از حجت الاسلام رئیسی نشانه‌های بیماری مالاریا تعطیلی کارخانه‌ها در این دولت اتفاق افتاد؟ معافیت 30 میلیون تومانی واردات خودرو برای جانبازان و معلولان فوت قاری اندونزیایی هنگام تلاوت آیه‌ای درباره مرگ از برگزاری تجمع مردمی حامیان حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در حوزه هنری تا حضور وی در گفت‌وگوی ویژه خبری امشب شهادت 10 مرزبان کشورمان در حمله تروریستی در میرجاوه شهادت 8 نیروی مرزبانی در سیستان و بلوچستان گردهمایی حامیان حجت‌الاسلام رئیسی آغاز شد + تصاویر چه کسانی از پرداخت عوارض خودرو معاف‌اند؟ وعده 5 میلیونی قالیباف به بیکاران تشریح جزئیات شهادت 8 مرزبان ایرانی در حمله تروریست‌ها درخواست کاخ‌سفید برای تشدید لحن وزارت خارجه علیه ایران تعداد شهدای حمله تروریستی در صفر مرزی میرجاوه به 10 نفر رسید + اسامی شهدای مرزبان به 10 نفر رسیدند / حال مجروحان وخیم است بررسی تمامی احتمالات صعود پرسپولیس از گروه d یاوه‌گویی الجبیر علیه ایران و حزب‌الله
message
near_me