خبروان ؛ تحلیلگر هوشمند خبر

خبروان يك خبرگزاري نيست. چرا كه هيچ خبرنگاري براي آن به صورت مستقيم كار نمي كند. از آن بالاتر... هيچ انساني در پيدا كردن، جمع آوري و چينش اخبار مشغول به كار نيست. همه اين كارها با بهره گيري از به روزترين الگوريتم هاي هوش مصنوعي انجام مي شود.

تيم خبروان، كار طراحي و توسعه اين سامانه را از سال ١٣٩٣ آغاز كرد كه با تلاش هاي مستمر آنان، اولين نسخه اين سامانه در دي ماه ١٣٩٤ به بهره برداري عمومي رسيد. هسته اصلي اين تيم، از دانش آموختگان دانشگاه صنعتي شريف در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتراي رشته هوش مصنوعي و از متخصصين حوزه پردازش متن وسيگنال هستند. هدف اصلي از طراحي سامانه خبروان، ارائه هدفمند و بهينه خبرهاي روز ايران و جهان به مخاطبين خود مي باشد.

اصلی‌ترین مخاطب این سامانه، افراد علاقه‌مند به اخبار هستند. این سامانه به ایشان کمک می‌کند اخباری که در خبرگزاری‌های مختلف منتشر شده را دسته‌بندی شده و مرتب مطالعه کند. هم‌چنین این امکان را در اختیار دارند که خبرگزاری‌های مورد علاقه‌ی خود را گزینش کنند. علاوه بر این افراد، سازمان‌هایی که به دنبال جمع‌آوری اخبار در یک حوزه‌ی خاص هستند نیز از جمله مخاطبین این سامانه محسوب می‌شوند. هم‌چنین خبرگزاری‌ها برای بررسی خبرهای مختلف در سایر خبرگزاری‌ها و به منظور مقایسه خود با آنها، می‌توانند از این سامانه بهره‌مند شوند.

اما اين ها تنها بخشي از ويژگي هاي مورد نظر تيم براي ارائه مي باشد. متخصصين فعال در تيم طراحي اين سامانه در نظر دارند با اضافه كردن ويژگي هاي منحصر به فرد، تجربه جديدي در عرصه ي خبرخواني براي كابران خود به ارمغان آورند.