۱۵:۳۵
منبع: فرارو
دسته: اقتصادی
کد خبر: 19156762
اجلاس اوپک در الجزایر برای تقسیم سهم نفت ایران؟
اجلاس اوپک در الجزایر برای تقسیم سهم نفت ایران؟
رسانه‌های الجزایری هم که اجلاس اوپک در کشورشان برگزار می‌شود، "جنگ" نفتی ایران، عربستان و آمریکا را یکی از عوامل تاثیرگذار بر اجلاس الجزایر دانستند. وبگاه خبری tsa عربی در گزارشی از تمایل روسیه و عربستان برای تصاحب سهم ایران در بازارهای نفت خبر داد.
به اشتراک بگذارید:
اجلاس اوپک در الجزایر برای تقسیم سهم نفت ایران؟

فرارو- تولیدکنندگان نفت اوپک و غیر اوپک برای بررسی وضعیت تولید نفت، در کشور الجزایر جلسه برگزار می‌کنند. وزیر نفت ایران در این اجلاس غایب است، اما برخی تحلیلگران معتقدند موضوع تصاحب سهم نفت ایران در بازار‌های جهانی یکی از موضوعات خواهد بود.

به گزارش فرارو، امروز کشور‌های اعضای اوپک و غیراوپک، از جمله روسیه، برای بررسی آخرین تحولات بازار‌های جهانی نفت در الجزایر جلسه می‌گیرند. در این اجلاس، وزرای نفت ۱۰ کشور و نمایندگان سایر کشور‌های عضو توافق کاهش تولید نفت، شرکت می‌کنند.

در حالی که وزیر نفت ایران در این جلسه شرکت نمی‌کند، وزرای نفت ۱۰ کشور عربستان، روسیه، قطر، الجزایر، عمان، کنگو، ونزوئلا، امارات، آذربایجان و کویت در این اجلاس حضور خواهند داشت.

پیش‌بینی می‌شود که در جلسه امروز، توصیه‌هایی درخصوص افزایش تولید نفت یا پایبندی به توافق فعلی کاهش تولید ارائه شود. اعضای سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک)، در اوایل سال ۲۰۱۷ برای کنترل قیمت‌های نفت، توافقی برای کاهش تولید به مقدار ۱.۸ میلیون بشکه در روز را امضا کردند. اما این توافق در دسامبر آینده منقضی می‌شود.

این اجلاس اوپک در حالی برگزار می‌شود که اولا روز پنج‌شنبه گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در توئیتی شدیداللحن از تولیدکنندگان خاورمیانه درخواست کرد که قیمت نفت را کاهش دهند. ثانیا، کمتر از دو ماه دیگر، تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، اجرا خواهد شد.

اعضای کمیته نظارت بر کاهش تولید نفت، که کشور‌های اوپک و غیر اوپک در آن عضو هستند و امروز در الجزایر جلسه می‌گیرند، به این نتیجه رسیده که در ماه آگوست میزان پایبندی تولیدکنندگان به کاهش عرضه نفت، ۱۲۹ درصد بوده است. این در حالی است که در ژوئیه گذشته، پایبندی به کاهش تولید ۱۰۹ درصد بوده است. این مقایسه نشان می‌دهد که میزان پایبندی فراتر از مقدار مورد توافق بوده است.

محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت عمان، روز شنبه به گزارشگران گفته تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در اجرای وعده کاهش تولید به مقدار ۶۰۰ هزار بشکه در آگوست زیاده‌روی کرده‌اند و میزان کاهش را به حدود ۲.۴ میلیون بشکه در روز رسانده‌اند.

برخی ناظران معتقدند این پایبندی بیش از حد به توافق کاهش تولید، دست عربستان و سایر کشور‌ها برای افزایش تولید نفت را باز می‌کند. بلومبرگ در این باره نوشت:" اوپک و متحدانش از مقداری که همین چندماه پیش تعیین کرده‌اند، نیم میلیون بشکه در روز کمتر پمپاژ می‌کنند. این امر نشان می‌دهد که عربستان فضایی برای باز کردن شیر‌ها دارد".

در همین رابطه، روز جمعه گذشته، یک منبع آگاه به گفتگو‌های اوپک به خبرگزاری رویترز گفته همزمان با اثرگذاری تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت ایران، اوپک و متحدانش به رهبری روسیه امکان افزایش عرضه نفت خام به مقدار ۵۰۰ هزار بشکه در روز را بررسی کرده‌اند.

این افزایش ممکن است به طور رسمی و صریح اعلام نشود. بلکه برخی تولیدکنندگان احتمالا فقط درخواست کنند که پایبندی به توافق کاهش تولید تعدیل شود. مشابه این امر در ژوئن گذشته اتفاق افتاد.

در اواخر سال ۲۰۱۶، برای مهار کاهش قیمت‌های نفت، اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان توافق کردند که مقدار تولید نفت را کاهش دهند. برخی از اعضا، مانند ونزوئلا و دیگران، به طور داوطلبانه بیش از مقدار درخواستی در توافق، تولید خود را کاهش دادند. در ماه ژوئن گذشته، تولیدکنندگان فقط تصمیم گرفتند که به پایبندی ۱۰۰ درصدی توافق کاهش تولید بازگردند. اما این امر عملا به معنای افزایش تولید بود.

اکنون ممکن است اتفاق مشابهی بیافتد. بویژه آنکه ترامپ در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره برای کاهش قیمت‌های نفت فشار وارد می‌کند. او اخیرا توئیت کرد:" ما از کشور‌های خاورمیانه محافظت می‌کنیم. آن‌ها بدون ما برای مدت خیلی طولانی، امن نخواهند بود. با این حال، آن‌ها همچنان برای بالاتر بردن قیمت‌های نفت فشار می‌آورند. ما به یاد خواهیم داشت. انحصار اوپک، همین الان باید قیمت‌ها را پایین بیاورد".

رسانه‌های الجزایری هم که اجلاس اوپک در کشورشان برگزار می‌شود، "جنگ" نفتی ایران، عربستان و آمریکا را یکی از عوامل تاثیرگذار بر اجلاس الجزایر دانستند. وبگاه خبری TSA عربی در گزارشی از تمایل روسیه و عربستان برای تصاحب سهم ایران در بازار‌های نفت خبر داد.

عبدالمجید عطار، رئیس انجمن صنعت گاز الجزایر، به این وبگاه گفته تهران، موضوع محوری اجلاس الجزایر خواهد بود. زیرا عربستان و روسیه تلاش خواهند کرد تا سهم از دست‌رفته ایران در بازار را تصاحب کنند.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار