۱۶:۵۵
دسته: اقتصادی
کد خبر: 19554733
فاصله گیری ترامپ از تحریم نفتی ایران
فاصله گیری ترامپ از تحریم نفتی ایران
صدور معافیت برای مشتریان ایران بیانگر عقب نشینی آمریکا از تحریم نفتی جمهوری اسلامی است.
به اشتراک بگذارید:

چندي پيش مشاور امنيت ملي ترامپ گفت که آمريکا مي‌خواهد صادرات نفت ايران را به صفر برساند، وعده اي که از همان ابتدا مشخص بود نه بر مبناي واقعيات بلکه در چارچوب فشارهاي سياسي-تبليغاتي آمريکا عليه ايران دنبال مي شود.
دور دوم تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران با محوريت تحريم هاي نفتي قرار است تا كمتر از يك ماه ديگر (4 نوامبر/13 آبان‌) اجرا شود اما آنچه در اين روزها بيشتر جلب توجه مي کند اين است که برخلاف وعده هاي جان بولتون، دولت ترامپ در حال فاصله گرفتن و عقب نشيني از تحريم نفتي ايران است.
در اين باره تحليل گران "کومرتس‌بانک" دومين بانک بزرگ در کشور آلمان گفته اند که دولت «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا مواضع خود را براي اجراي تحريم‌هاي بخش نفت عليه ايران، پس از خروج از برجام "نرم تر" کرده است.
دليل و مصداق اين مسئله، "معافيت‌هاي تحريمي" براي مشتري‌هاي نفتي ايران است. دولت آمريکا روز سه‌شنبه هفته جاري، در اقدامي نادر به شرکت‌هاي «بريتيش‌پتروليوم» و «سريکا انرژي» مجوز اداره يک ميدان گازي در درياي شمال (رام) که بخشي از سهام آن متعلق به شرکت ملي نفت جمهوري اسلامي است را داد. به خاطر ورود ايران به پروژه رام فعاليت شرکت‌ها و شهروندان خارجي در اين پروژه نيازمند مجوز دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا (اوفک) است.
گفتني است ميدان گازي «رام» که حدود 5 درصد از گاز انگليس را تأمين مي‌کند در درياي شمال و حدودا در 400 کيلومتري ساحل شهر ابردين، در شمال شرقي اسکاتلند واقع شده است. شرکت ملي نفت ايران، در اين ميدان گازي 50 درصد سهم دارد.
اين که واشنگتن ميدان گازي «رام» را از تحريم‌ها معاف کرده نشان مي دهد که دونالد ترامپ قادر نيست صادرات نفت ايران را به صفر برساند. چراکه اولاً کم نيستند کشورهايي که به نفت ايران احتياج دارند و در ثاني توليدکنندگان طلاي سياه در جهان نمي‌توانند کاهش توليد نفت ايران را جبران کنند. ايران سومين توليدکننده اوپک و بازارهاي جهاني نفت است.
در اين ميان هم نبايستي از پيامدها و تبعات تحريم ايران براي بازار نفت غافل شد به طوري که «باب دادلي»، مديرعامل شرکت نفتي «بريتيش‌پتروليوم» هشدار داده که تحريم نفتي ايران نوسانات شديد قيمت نفت را به دنبال خواهد داشت. اين نوسانات همواره نگراني کاخ سفيد را به دنبال داشته است. از اين رو آمادگي دولت ترامپ براي صدور معافيت‌هاي تحريمي براي خريداران نفتي ايران به يک معنا با هدف کاهش قيمت نفت صورت پذيرفته است.
همچنين تلاش خزانه‌داري آمريکا براي حفظ دسترسي ايران به سوئيفت از عقب نشيني آمريکا از تحريم نفتي ايران حکايت دارد. گفته شده «استيون منو چين» در پي حفظ دسترسي‌هاي ايران به سامانه‌اي براي تسهيل تراکنش‌هاي مالي جهاني به‌خلاف مواضع رئيس‌جمهور آمريکا مي باشد.

................................................................
مصطفي عبدلي

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار