۱۹:۳۴
دسته: استان ها
کد خبر: 19665138
توسعه، بدون الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت شکل نمی‌گیرد
توسعه، بدون الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت شکل نمی‌گیرد
توسعه، بدون الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت شکل نمی‌گیرد
به اشتراک بگذارید:
استاد دانشگاه تهران با بيان اينکه  برنامه جامع توسعه بدون سند الگوي ايراني اسلامي پيشرفت شکل نمي گيرد، گفت: اين سند باعث مي شود جمهوري اسلامي ظرف 50 سال آينده جزء 7 کشور برتر دنيا باشد به همين علت سرنوشت و مصلحت کشور به آن بستگي دارد.  
دکتر عليرضا صدرا اظهار کرد: ايران اسلامي از نظر مواهب خدادادي، جايگاه راهبردي به ويژه سرمايه و ثروت انساني داراي موقعيت برجسته اي 
است و زيرساخت هاي کشور نيز فراهم است و در حال حاضر اين باور وجود دارد که مي توانيم.
وي با تاکيد بر اينکه حتما توسعه همه جانبه کشور در بخش اقتصادي، سياسي و فرهنگي امکان پذير است، افزود: امروز شرايط مان نسبت به دوران دفاع مقدس سخت تر نيست. البته ضعيف تر است اما در بسياري از شاخصه هاي توسعه انساني نظام اسلامي حرف هاي بسياري براي گفتن دارد، مطابق ادعاي رسانه هاي جهاني ما در بخش شتاب علمي رتبه اول را بدست آورده ايم و در توسعه آموزش عالي داراي ميليون ها دانش آموخته و سرمايه انساني هستيم اما در اين مسير بايد برنامه جامع توسعه شکل بگيرد و براي تحقق اين امر به الگو نياز داريم.
اين استاد دانشگاه يادآور شد: در حال حاضر سند پايين دستي و بالادستي قانون اساسي و هرگونه چشم انداز و برنامه توسعه همه جانبه باعث مي شود که روند توسعه را به صورت همگون طي کنيم، همان طور که مي دانيد به سبب فقدان مالي  در طي چندين دهه گذشته به صورت زيگزاگي و نوساني عمل کرده ايم، در واقع به شکل پلکاني اقدامي صورت نگرفته تا هر دولتي که بر سر کار مي آيد تجربه دولت قبل را پايه قرار داده و از ميزان آسيب هايش بکاهد و قدم هاي بعدي را بردارد.
وي بيان کرد: در بسياري مواقع از صفر کار را آغاز کرده ايم و از زمان و ظرفيت ها به خوبي استفاده نکرده ايم بنابراين با ايجاد الگو اين ظرفيت ها ايجاد خواهد شد. به هر حال هم ايرانيت ما تمدن ساز و ابرقدرت بوده و هم اسلاميت ما در زمان خودش بزرگترين تمدن جهاني را ايجاد کرده به ويژه ايران و شيعه پرچمدار تمدن بوده و در حال حاضر تجديد حيات مي کند. 
به گفته وي تمدن قطعا از توسعه همه جانبه بالاتر هست و اکنون کيسينجر به عنوان بزرگترين استراتژي جهان غرب و يا حسن هيکل به عنوان بزرگترين استراتژي جهان عرب، اسلام و شرق ادعا مي کنند، ايران در حال تمدن سازيست بنابراين همه ظرفيت ها، زمينه ها و ضرورت ها و زيرساخت ها مبين اين است که نظام اسلامي نه تنها در 50 سال آينده بلکه بسيار زودتر مي تواند به جايگاه برتر دست يابد اما مسئله کارآمدي و جديت از اهميت بالايي برخوردار است.
صدرا با اشاره به اينکه الگوسازي چهار مرحله دارد، افزود: مرحله اول تبيين علمي موضوع است که طي چند سال گذشته انجام شده و به لحاظ علمي، توسط هزاران نفر از اساتيد دانشگاه اين تبيين به شکل فلسفي، فقهي، حقوقي، علمي و اجتماعي صورت گرفته و مرحله دوم شامل ترسيم علمي راهبردي و کاربردي بوده که اين اتفاق افتاده است، ضمن اينکه مقام معظم رهبري هم  سند الگوي ايراني اسلامي پيشرفت را هنوز اعلام و ابلاغ نکرده اند و طي دو سال آينده که تکميل، اصلاح و نهايي شد، حضرت آقا آن را ابلاغ خواهد کرد و بعد از ابلاغ به عنوان اسناد بالادستي و مثل قانون اساسي هم موظف اند به آن عمل کنند.
وي ادامه داد: اين مسئله به معناي عدم گفتمان سازي نيست ضمن اينکه تاکنون گفتمان سازي صورت گرفته و بسياري از رساله ها در دانشگاه با همين الگوي سبک زندگي در حال انجام است.
وي با بيان اينکه مرحله سوم الگوسازي، ترويج علمي و عمومي است، اظهار کرد: ابتدا گفتمان سازي نخبگاني و مردمي و بعد از آن گفتمان سازي دولتي بايد اتفاق بيفتد زيرا به هرحال دولتمردان بايد اين مقوله را اجرا و عملياتي کنند. 
صدرا مرحله چهارم را تحقق اجرايي دانست و اظهار کرد: بعد از اين مسائل، مرکز پايش؛ نظارت و کنترل را انجام مي دهد و الگو در همه عرصه هاي اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و دولتي و خصوصي نظام پياده سازي مي شود. 
اين استاد دانشگاه تاکيد کرد: مقام معظم رهبري وقتي سندي را اعلام مي کنند به عنوان سند بالادستي است و مجلس بايد براساس آن قانون برنامه پنج ساله و مجمع تشخيص سياست هاي راهبردي و چشم اندازي را تدوين کند، دولت هم بايد اين مباحث را اجرايي کند، در واقع هم بحث فرآيند قانوني و رسمي و هم بحث گفتمان سازي مطرح است. 
وي با بيان اينکه کمتر کسي پيشرفت کشور را نمي خواهد، گفت: ممکن است فردي از نظام اسلامي دل خوشي نداشته باشد اما پيشرفت کشور را مي خواهد و از سوي ديگر تحقق اين امر بدون برنامه جامع توسعه امکان پذير نيست. در 40 سال گذشته به سبب مسائل مختلف کارهايي انجام داده ايم ولي در حال حاضر بايد به صورت جدي به اين سمت حرکت کرد. 
اين استاد دانشگاه يادآور شد: برنامه جامع توسعه بدون الگو شکل نمي گيرد، از سوي ديگر همه افراد با ديدگاه ها و جناح هاي مختلف بر روي اين مسئله 
اتفاق نظر دارند. 
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار