۱۳:۳۵
دسته: استان ها
کد خبر: 19820327
تلاش دولت برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری
تلاش دولت برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری
سیف از تصمیم دولت برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری خبر داد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی؛ یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به تولید ۱۳ میلیون تن گندم در کشور اظهار کرد: امسال ۹ میلیون و ۴۵۱ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته شد که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۷ درصد رشد داشته است.

وی افزود: این افزایش خرید با توجه به کاهش ۲۶ درصدی بارش ها،نشان دهنده پایداری تولید در بخش کشاورزی و حاصل افزایش عملکرد در هکتار با سرمایه گذاری در زمینه های به زراعی و توالی کشت است.

سیف با بیان این که امسال برای خرید تضمینی گندم ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است،بیان کرد:گندمکاران استان خوزستان نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل تولید گندم، درآمد داشته اند و استان های کردستان و گلستان به ترتیب در جایگاه دوم و سوم درآمدزائی از این محل قرار دارند.

مدیرعامل بازرگانی دولتی ایران، ممصرف سالانه گندم کشور را حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به ۲.۵ میلیون تن موجوی گندم از سال قبل،خرید گندم امسال نیاز کشور را پوشش می دهد.

وی با بیان این که در حال حاضر قیمت جهانی گندم از قیمت داخلی این محصول بالاتر است، تصریح کرد: در سال جاری یک میلیون و ۴۶۲ هزار محموله گندم از کشاورزان تحویل گرفته شد که وزن این محموله ها از ۳۰۰ کیلوگرم تا چهار هزار تن متغیر بوده است.

سیف با بیان این که میانگین گندم تحویلی از کشاورزان در سال گذشته ۱۷ تن بوده گفت که این میزان امسال به ۲۰ تن افزایش یافته که نشان دهنده بهره وری است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، میانگین درآمد گندمکاران را ۲۶.۷ میلیون تن اعلام و اضافه کرد: سال گذشته به ازای هر کیلوگرم گندم ۱۳۰۷ تومان به کشاورزان پرداخت کردیم که این رقم امسال به ۱۳۲۷ تومان رسید و ۲ درصد افزایش داشت.

این مقام مسئول با اعلام پایان کار خرید گندم در سال جاری، گفت: با برنامه ریزی های دولت و تاکیدات رئیس جمهور،وزیر جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه امسال مطالبات گندمکاران زودتر از پارسال پرداخت شد.

به گفته وی؛ میانگین زمان پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار در سال گذشته بیش از ۴۰ روز بود که این زمان امسال به ۲۸.۲ روز کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به این که نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری در شورای اقتصاد در حال بررسی است، تصریح کرد:علت دیر اعلام شدن نرخ خرید گندم،حساسیت دولت است زیرا تصمیم دارد قیمت خرید را به گونه ای تعیین نماید تا کشاورزان بیشترین انگیزه را برای تولید داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: تلاش دولت، افزایش قیمت گندم در سال زراعی جاری است.

انتهای پیام/

گندم داخلی ارزانتر از خارجی است

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار