۲۱:۲۸
منبع: ایرنا
دسته: اجتماعی
کد خبر: 20375331
راه آهن رشت و جایگزین تبریز امسال افتتاح می‌شود
راه آهن رشت و جایگزین تبریز امسال افتتاح می‌شود
ارومیه- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده راه‌آهن قزوین - رشت و مسیر جایگزین تبریز تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی دوشنبه در حاشیه آیین افتتاح راه آهن ارومیه - مراغه در جمع خبرنگاران افزود: یکی از وعده‌های مهم دولت تدبیر و امید، اتصال مراکز استان‌ها به راه‌آهن سراسری کشور است و در این راستا این دو خط آهن اجرایی شده و امسال به نتیجه می رسد.
وی ادامه داد: مسیر جایگزین خط تبریز تا بستان آباد در حال تکمیل ریل گذاری می باشد و پس از پایان عملیات روسازی و ریل گذاری دو پل یک هزار متری واقع در مسیر تبریز به بستان آباد، پروژه تکمیل و راه آهن جایگزین به تبریز متصل می شود.
وزیر راه و شهرسازی در خصوص راه‌آهن قزوین- رشت نیزگفت: اتصال خط ریلی به شهر رشت در دستور کار قرار دارد و در هفته آینده در این مسیر قطار حرکت آزمایشی خود را برای تست‌های اولیه انجام خواهد داد.
اسلامی افزود: عملیات اجرایی پروژه راه آهن ارومیه - مراغه که از 17 سال پیش آغاز شده بود با اراده دولت تدبیر و امید از سال 92 شتاب گرفت و امروز با افتتاح آن جامعه منتخب از خانواده بزرگ شهدا و ایثارگران با قطار از ارومیه به مشهد مقدس اعزام شدند.
عملیات اجرایی راه آهن مراغه - ارومیه که در سال 1380 شمسی آغاز شد و هنگام روی کارامدن دولت تدبیر و امید تا مهاباد اجرایی شده بود.
دولت تدبیر و امید با وجود تنگنای شدید مالی کشور به دلیل تحریم های ظالمانه، با نگاه امیدبخش و تحقق مطالبات تکمیل این طرح زیربنایی را دنبال کرده و امروز با حضور رییس جمهوری این پروژه به بهره برداری رسید.
چهار هزار میلیارد ریال از مجموع پنج هزار و 131 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده در این پروژه بزرگ در دولت تدبیر و امید محقق شده است.
85 کیلومتر از خط آهن مراغه - ارومیه در حوزه استحفاظی آذربایجان شرقی و بقیه در محدوده آذربایجان غربی قرار دارد و با بهره برداری آن یکی از مطالبات دیرین مردم ارومیه و دیگر شهرهای استان برآورده شد.
خط آهن مراغه - ارومیه به عنوان خط واصل ارومیه به تهران دارای چهار ایستگاه اصلی در شهرهای میاندوآب، مهاباد، نقده و ارومیه است و ایستگاه ارومیه با 16 هزار مترمربع وسعت از بزرگترین ایستگاه های راه آهن کشور محسوب می شود.
8137/3072

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار