۲۲:۴۳
منبع: ایرنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 20429569
نقیب زاده استادی پژوهشگر است
نقیب زاده استادی پژوهشگر است
تهران - ایرنا - قاسم افتخاری استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران که مدتی دانشجویی دکتر احمد نقیب زاده بود، می‌گوید: بزرگترین خصلت نقیب زاده پژوهشگری است؛ مسئله‌ای که کمتر در دانشگاه‌های کشور قابل مشاهده است.
به اشتراک بگذارید:

احمد نقیب‌زاده (متولد ۱۳۳۲ در شهربابک) پژوهشگر حوزه علوم سیاسی و استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران است.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، افتخاری در مراسم بزرگداشت دکتر نقیب زاده در خانه اندیشمندان علوم انسانی با بیان اینکه علم باید ثروت تولید کند و این تولید نه از طریق آموزش بله پژوهشگری اتفاق می افتد، تصریح کرد: امروزه ما شاهد تقلب علمی و فساد در حوزه عملی در کشور هستیم که باعث شده انگیزه تحقیق را از دانشجویان ما بگیرد در حالی که در نسل های قبل تر تحقیق جایگاه بیشتری داشت.
** کتابخوان حرفه ای
نسرین مصفا دیگر سخنران این مراسم که در دوره ارشد همکلاس نقیب زاده بود ، گفت: قبل از استخدام به عنوان استاد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مسئولیت کتابخانه این دانشکده را برعهده داشتم و در آن زمان می دیدم که بیشترین مراجعه به کتابخانه توسط دکتر نقیب زاده است در واقع کتاب خوان حرفه ای ایشان بود .
وی ادامه داد: در حالی که آن سال ها، سال های جنگ بود و ما مشکلات بودجه ای داشتیم اما آقای نقیب زاده علاقه بسیاری به تجهیز کتابخانه و خرید کتاب های جدید داشتند و پیگیر این امور بودند .
استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران ادامه داد: نقیب زاده نقش مهمی در تولید و غنی سازی ادبیات علوم سیاسی و روابط بین الملل در ایران بر عهده داشت و دراین راه هم موفق عمل کرد.

**مسئله فرهنگ مورد توجه نقیب زاده
ابوالفضل دلاوری استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و دانشجوی سال های دور دکتر نقیب زاده در سخنانی به بیان ویژگی های وی پرداخت و گفت : چهار سال تمام وقت در زمانی که روی رساله دکتری کار می کردم در خدمت دکتر نقیب زاده بودم
وی ادامه داد: این تمام وقت هم به این معنا است که در ساعات مختلف در مهمانی، در منزل و.. خدمت دکتر رسیده و مشورت می گرفتم.
دلاوری با تصریح بر این نکته که نقیب زاده به هیچ وجه در کار علمی دچار تنگ نظری نشده است ادامه داد: دو نقش علمی و روشنگری نقیب زاده از ابعاد برجسته این شخصیت دانشگاهی است.
وی با ابراز تاسف از این که برخی سیاسی کاری ها مانع دیدن شدن شایسته آثار نقیب زاده شد، گفت: فرهنگ و توجه به اینکه هیچ نظریه ای نمی تواند به طور کامل یک حقیقت را توضیح بدهند از ویژگی های آثار علمی وی است .
دلاوری ترجیح عمل بر نظریه و تئوری و حفظ موجودیت ایران را اصلی ترین دغدغه پژوهشی نقیب زاده دانست و گفت: زمانی که رساله دکتری خودم را با مشورت دکتر نقیب زاده می نوشتم هر کجا که شائبه ای مبنی بر امکان تضعیف هویت ملی و به طور کلی ایران وجود داشت شاهد حساسیت وی بودم .
«دکتر نقیب زاده می گفت باید مراقبت کنیم تا برای برخی جریانات قومی ادبیات علمی تولید ایجاد نکنیم .»
پس از سخنان همکاران و دانشجویان نقیب زاده ، وی در سخنانی کوتاه بر تلاش خود برای پر کردن فقدان منابع درسی در دروس علوم سیاسی تاکید کرد.
نقیب زاده ادامه داد : وقتی تدریس را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی آغاز کردم دیدم برای دروس این رشته منابع مناسبی وجود ندارد و استاد ناچار است یا جزوه بگوید یا اینکه چند منبع را تدریس کند.
وی افزود: پس از مشاهده خلاء و براساس سرفصل های وزارت علوم شروع به نوشتن کتاب یا ترجمه کردم و در سال های ابتدای فعالیتم سالانه یک تالیف یا ترجمه منتشرکردم.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تایید سخت گیر بودن خود گفت: اگر سخت گیری کرده ام و بر دانشجویان سخت گرفته ام که این کار را هم انجام داده ام و انکار نمی کنم از استاد خودم یعنی دکتر افتخاری یاد گرفته ام.(با خنده)
در پایان این مراسم، خانه اندیشمندان علوم انسانی، خانه کتاب ،دانشگاه تهران و وزارت امور خارجه هر کدام با اهدای لوح هایی از خدمات علمی دکتر نقیب زاده تقدیر کردند.
**9487**1601**

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار