۲۲:۴۰
دسته: اجتماعی
کد خبر: 21505312
جهانگیری: فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل فراهم است
جهانگیری: فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل فراهم است
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت‌های ناشی از آن، گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بارها تاکید کرده‌اند در این شرایط فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت‌های موجود فراهم شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر دیروز به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد. جهانگیری در این نشست گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای […]
به اشتراک بگذارید:
 

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت‌های ناشی از آن، گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بارها تاکید کرده اند در این شرایط فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت‌های موجود فراهم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر دیروز به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

جهانگیری در این نشست گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور به کار گیرند.

وی با بیان این که باید این باور ایجاد شود که هزینه در بخش پژوهش به نفع کشور است، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی دارد.

جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور، گفت: دولت برای برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است، زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه‌های کشور دارد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این که به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است. باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته باشد و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند.

جهانگیری گفت: تحقیقات و پژوهش باید در کشور مساله محور باشد و باید جهتگیری و برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد.

وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود، راهکارهایی تدوین کنند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش‌های پیش روی توسعه دنبال شود.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی هم باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه‌هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند، سایر بنگاه‌های اقتصادی را هم به این موضوع مهم تشویق و ترغیب کنیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به این که دستگاه‌های اجرایی هم آن طور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی‌دهند، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کند و گزارش آن را به شورا ارائه دهد.

در این جلسه که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه‌های تهران و آزاد اسلامی هم حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار و برای نخستین بار ۹۰۰ تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد.

وی با اشاره به این که ۷۰ شرکت فعال در زمینه‌های مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرو ، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود: ۸۹ توافقنامه به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است.

در ادامه این جلسه، دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری در کشور، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی ارتقا یافته است و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: روزنامه ایران
۱۳۹۷/۱۰/۲۲ ۲۲:۱۴

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار