۲۳:۵۶
دسته: علمی و فناوری
کد خبر: 22163922
حمایت‌های عاطفی «رابی»!
حمایت‌های عاطفی «رابی»!
حمایت‌های عاطفی «رابی»!
به اشتراک بگذارید:
گروهی از پژوهشگران انگلیسی نوعی روبات موسوم به «رابی» طراحی کرده اند که به افراد مبتلا به زوال عقل و بیماری های مختلف مرتبط با مغز کمک می کند تا مشکلات خود را راحت تر پشت سر بگذارند. به گزارش انتخاب، این روبات به بیماران مبتلا به بیماری های دمانس و آسیب مغزی کمک می کند که فیلم ببینند، گپ بزنند و البته تفریح کنند. حدود دو سال زمان لازم بود تا «روبات» رابى توسط  تیمی از محققان طراحی شود. این روبات تلاش می کند با استفاده از فناوری تشخیص چهره های مختلف از طریق صورت و زبان بدن با افراد ارتباط برقرار کند.
   شناخت 80 عملکرد و احساس انسانی!
شایان ذکر است که «رابی» پیشرفت بزرگی محسوب می شود و امید است که این روبات بتواند در آینده علایم شایع زوال عقل را تشخیص دهد تا یک پزشک عمومی یا کارمند مراقبتی را مطلع کند. «آردنگو بهرا»، مدرس علوم رایانه  در دانشگاه هیل آمریکا و از اعضای تیم طراح این روبات مدعی است که «رابی» هم اکنون می تواند 80 عملکرد و احساس انسانی را به رسمیت بشناسد.
   ابتلای 115 میلیون نفر به زوال عقل تا 2050
«آردنگو» که در کنار سه دانشجوی ارشد این طرح را مدیریت کرده، می گوید: «46.8 میلیون نفر مبتلا به زوال عقل در جهان زندگی می کنند و این میزان در سال 2050 به 115.4 میلیون نفر خواهد رسید. افسردگی و رفتار تهاجمی، اغلب علایم ناراحت کننده و چالش برانگیز کسانی است که نزدیک این افراد زندگی می کنند چراکه هم اکنون تنها راه برای نظارت و کنترل زوال عقل، مشاهده مستقیم است که کاری فشرده و وقت گیر محسوب می شود و می تواند از منظر مراقبتی بسیار پر هزینه باشد.»
   «رابی» و تشخیص 4 رفتار اصلی
این مدرس علوم رایانه  ادامه می دهد: «ما اساسا به دنبال چیزی شبیه همدم یا حمایتگر بودیم. ایده اصلی ما این بود که راهی پیدا کنیم که به این افراد وقتی که تنها هستند، کمک کنیم. نظارت و شناسایی حالات و هیجانات افراد هنوز در دوران اولیه خود است و ما معتقدیم رابی اولین روباتی است که از شناخت مبتنی بر بینش استفاده می کند تا چهار رفتار اصلی را تشخیص دهد؛  پرخاشگری، افسردگی، شادی و حالت خنثی.» جالب است بدانید که هم اکنون روبات «رابی» قادر به پخش موسیقی در هنگام ناراحتی بیمار مبتلا به زوال عقل است و تلاش می کند بیمار را آرام تر کند.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار