۱۶:۱۶
منبع: فردا
دسته: سیاسی
کد خبر: 22181690
ریشه‌های به ثمر نشستن انقلاب ایران از نگاه یک رسانه غربی
ریشه‌های به ثمر نشستن انقلاب ایران از نگاه یک رسانه غربی
پایگاه خبری شبکه بلومبرگ انقلاب ایران را قیام علیه یک «تکنوکراسی غرب‌زده و غیردموکراتیک» توصیف کرده و به تحلیل ریشه‌های آن پرداخته است.
به اشتراک بگذارید:

خبرگزاری تسنیم: یک رسانه غربی روز دوشنبه، مصادف با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران تحلیلی درباره ریشه‌های به ثمر نشستن آن ارائه کرده است.

پایگاه شبکه خبری بلومبرگ در مطلبی با تیتر «انقلاب ایران را از نگاه ایرانی‌ها ببینیم» نوشته است: «چهل سال پیش در چنین روزی، ایران آخرین انقلاب بزرگ قرن بیستم را به ثمر نشاند.»

در ادامه این تحلیل به قلم «پانکاج میرشا» آمده است: «انقلاب ایران، یک خیزش عمومی تمام‌عیار علیه مهندسی فرایند‌های اجتماعی-اقتصادی توسط یک تکنوکراسی ثروتمند و غیردموکراتیک بود.»

تحلیلگر بلومبرگ ضمن اشاره به سیاست‌های دولت فعلی آمریکا برای براندازی نظام ایران می‌نویسد: «مطمئناً هواداران بی‌پروای براندازی نظام ایران بایستی این را درک کنند که وجدان سیاسی جمعی در ایران همیشه به شدت امپریالیست‌ستیز بوده است. ایران، در اثر زورگویی‌های بریتانیا و روسیه در قرن ۱۹، رشد سریع‌تر احساسات استعمارستیزی نسبت به کشور‌های آسیا و آفریقا را شاهد بود.»

در این تحلیل همچنین آمده است: «در انقلاب مشروطه ایران که جزو اولین اصلاحات قانون اساسی در تمام دنیا به شمار می‌رود و سال ۱۹۰۶ به وقوع پیوست هم حس هویت ملی عیان بود. اما خواست ایرانی‌ها برای تعیین حق سرنوشت خودشان، حتی مدت‌های مدید بعد از رهایی از استعمار محقق نشد.»

نگارنده یادآور شده که حمایت آمریکا از صدام در جنگ عراق علیه ایران به ظن عمیق ایران از غرب دامن زده و با اقدام اخیر ترامپ برای بازاعمال تحریم‌ها علیه ایران هیچ امیدی برای حمایت عموم جمعیت این کشور از طرفداران براندازی در واشنگتن وجود ندارد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار