۱۰:۱۵
منبع: جهان
دسته: سیاسی
کد خبر: 22306168
ایران جزو 11 کشور برتر جهان در ساخت زیردریایی
ایران جزو 11 کشور برتر جهان در ساخت زیردریایی
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت: جزو 11 کشور برتر جهان هستیم که به توانایی ساخت زیردریایی دست یافتیم.
به اشتراک بگذارید:
به گزارش جهان نيوز، امیر دریادار «امیر رستگاری» با حضور در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۱۳۸۷ ساخت زیردریایی فاتح بنا به درخواست نیروی دریایی راهبردی ارتش در دستور کار وزارت دفاع و سازمان صنایع دریایی قرار گرفت، اظهار کرد: از همان ابتدا دفتر طراحی ویژه برای آن تشکیل شد که متخصصان این سازمان با توجه به تجربیات ساخت زیردریایی‌های کلاس سبک غدیر در آن جا سازماندهی شدند و عناصری از متخصصان نیروی دریایی راهبردی و عملیاتی به کمک ما آمدند و با استفاده از دیگر امکانات وزارت دفاع، کار طراحی آغاز شد.

معاون وزیر دفاع ادامه داد: در طول مدت طراحی حدود ۱۳۲ هزار سند طراحی برای این زیردریایی منتشر شد و بر اساس آن مرکز مهندسی ساخت، نقشه‌های طراحی را تولید کردند.

امیر دریادار رستگاری افزود: بیش از ۴۱۲ هزار قطعه در این زیردریایی به کار رفته است و ۳۰ هزار فعالیت اجرایی تعریف شد و در بازه حدود ۴ میلیون و ۲۰۲ هزار ساعت کار در مدت ۱۰ سال، این زیردریایی ساخته شد که به نوعی رکورد محسوب می‌شود، زیرا میانگین جهانی بین ۱۲ تا ۱۵ سال است.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح اضافه کرد: بیش از ۷۶ فناوری روز جهان در زیردریایی "فاتح" استفاده شد و بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان تحقیقاتی، پژوهشی و دانشگاهی با ما در ساخت این زیردریایی همکاری کردند.
وی ادامه داد: این زیردریایی قابلیت آفندی و پدافندی بسیار خوبی را در زیر و سطح دریا دارد.

طبق گزارش خبرگزاری صداوسیما، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه پیش از انقلاب از دانش و فناوری زیردریایی برخوردار نبودیم، افزود: ورود زیردریایی به مجموعه نیروی دریایی ارتش به دهه هفتاد برمی گردد و از آن زمان با نحوه کاربری آن‌ها آشنا شدیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه به زیردریایی نیاز داشتیم مجموعه وزارت دفاع به این عرصه ورود کرد و به تدریج از دهه هشتاد کار ساخت زیردریایی‌های سبک را آغاز کردیم.

دریادار خانزادی گفت: زیردریایی«فاتح» جهش در حوزه ساخت زیردریایی بود و زنجیره نیروی دفاعی زیر آب کشورمان را تکمیل کرد.

دریادار خانزادی گفت: بسیاری از توانمندی‌ها در این زیردریایی وجود دارد که در زیردریایی‌های قبلی نداشتیم.

منبع:میزان
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار